Skrót informacji
- autobusy pojadą objazdami od 21 lutego 2026 roku,
- do przebudowania jest fragment Gajowickiej między Hallera a Zaporoską,
- termin realizacji zapisany w umowie: 20 miesięcy.
Jest już ustalona i ogłoszona tymczasowa organizacja ruchu, wprowadzana w związku z planowanym rozpoczęciem prac na Gajowickiej. Autobusy (124, 127, 134, 144, 241) zmienią trasy od poranka 21 lutego (sobota). O szczegółach informowaliśmy tutaj.
Można spodziewać się, że tego samego dnia lub nieco później drogowcy wejdą na Gajowicką. Oczywiście należy brać pod uwagę pogodę, która może wstrzymać start.
Wartość inwestycji, polegającej na przebudowaniu fragmentu Gajowickiej – między aleją Hallera a ul. Zaporoską (1,3 kilometra) – to 50,35 mln zł. Wykonawca, spółka Budimex z Warszawy, dostał 20 miesięcy na realizację, zatem powinien skończyć w drugiej połowie 2027 roku.
Jak zmieni się Gajowicka
Przede wszystkim wyremontują jej nawierzchnię, co jest bezpośrednio związane z przebudową sieci podziemnych.
Na przeważającej długości kostka brukowa zostanie zastąpiona nawierzchnią bitumiczną. Część odcinków będzie musiała być odtworzona z kostki ze względu na wymogi postawione przez dolnośląskiego konserwatora zabytków.Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji
Jezdnie w obu kierunkach będą poszerzone do dwóch pasów: po jednym dla samochodów, po jednym dla autobusów miejskich.
Do remontu przeznaczone są także chodniki po obu stronach ulicy. Po stronie zachodniej (w kierunku Zaporoskiej i centrum) pojawi się dwukierunkowa ścieżka rowerowa, natomiast po wschodniej będzie wspólna ścieżka dla pieszych i rowerzystów.
A ponadto:
- przebudowa kilku skrzyżowań – Hallera z Gajowicką, Sztabowej z Gajowicką, Pretficza z Gajowicką, Kruczej z Gajowicką, Gajowickiej z Grochową i Żelazną,
- budowa zatok parkingowych na odcinku od Hallera do Kruczej,
- nowe perony przystanków autobusowych,
- dodanie tablic elektronicznych na przystankach,
- w kilku miejscach montaż nowej lub wymiana sygnalizacji świetlnej z uwzględnieniem integracji z systemem ITS
- oraz inne zadania.
Galeria zdjęć